Latvijas delegācija iepazīst Somijas pieredzi skolu vēlēšanu simulācijās

2025. gada martā Latvijas delegācija devās pieredzes apmaiņas vizītē uz Somiju, lai iepazītos ar vēlēšanu simulāciju (kouluvaalit) norisi skolās, izglītojošām metodēm un jauniešu politiskās līdzdalības veicināšanas instrumentiem. Šī vizīte ir nozīmīgs solis ceļā uz Signālvēlēšanām, kas 2025. gada maijā pirmo reizi notiks Latvijā, piedāvājot tiešsaistes balsošanas iespēju 16 un 17 gadus veciem jauniešiem.
Signālvēlēšanas ir inovatīvs projekts, kura mērķis ir sniegt jauniešiem izpratni par vēlēšanu procesu, kritisko domāšanu, informētību un pilsonisko līdzdalību. Latvijā vēlēšanu tiesības tiek piešķirtas no 18 gadu vecuma, savukārt šis projekts piedāvā vērtīgu iespēju jauniešiem vecumā no 16 līdz 17 gadiem piedalīties vēlēšanu simulācijā 12 pašvaldībās un 3 pilsētās. Tiešsaistes balsošana norisināsies no 19. līdz 31. maijam, bet rezultāti tiks publiskoti 7. jūnijā.
Vizītes laikā Latvijas delegācija tikās ar Somijas Nacionālās jaunatnes padomes pārstāvi Silju Porkkalu, iepazīstoties ar skolu vēlēšanu organizēšanu. Šīs vēlēšanas Somijā notiek kopš 1992. gada, un pēdējās vēlēšanās piedalījās 94 000 jauniešu. Vēlēšanu organizēšanu brīvprātīgi uzņemas skolas, bibliotēkas un jauniešu organizācijas, un rezultāti tiek salīdzināti ar oficiālajām vēlēšanām, veicinot diskusijas par jauniešu redzējumu politikā.
Papildus vēlēšanām tiek rīkota Politikas nedēļa, kuras laikā skolēni iepazīstas ar partijām un pilsoniskās līdzdalības materiāliem. Demokrātijas izglītība Somijā ietver arī digitālos rīkus, piemēram, "Parlamenta spēli" Eduskunta Peli – interaktīvu spēli par Parlamenta darbu –, kā arī tiešsaistes testu "Vēlēšanu kompass", kas palīdz orientēties partiju programmās.
Vizītes ietvaros delegācija viesojās arī Latvijas vēstniecībā Somijā, kur ar vēstnieci Daci Treiju-Masī un vēstniecības pārstāvjiem pārrunāja jauniešu apolitiskuma problēmas un risinājumus. Tāpat notika sarunas ar demokrātijas izglītības ekspertu Mikko Tujula Somijas Parlamentā, kurš prezentēja parlamenta projektus, tostarp plānu veidot demokrātijas centru ar simulācijas telpām skolēniem. Īpašu iespaidu atstāja vizīte OOdi bibliotēkā Helsinkos – modernā sabiedriskajā telpā, kas kalpo par platformu diskusijām, izglītojošām iniciatīvām un sabiedrības iesaistei.
Somijas pieredze apstiprina, ka ilgtermiņā organizētas vēlēšanu simulācijas var ievērojami stiprināt jauniešu politisko izpratni. Latvijas Signālvēlēšanas iecerētas kā inovatīvs projekts, kas, pārņemot labākos piemērus no Ziemeļvalstu pieredzes, vienlaikus ievieš vairākas būtiskas jaunievedumus. Balsošana notiks tiešsaistē, izmantojot skolēniem pieejamās platformas, kā e-klase un MyKoob, kas nodrošinās ērtu un caurspīdīgu procesu. Īpaša uzmanība tiks pievērsta arī tiešai jauniešu iesaistei, organizējot tikšanās ar kandidātiem, kuru laikā jauniešiem būs iespēja izteikt savus priekšlikumus. Vēlēšanas sāksies kā reģionāls pilotprojekts pašvaldībās ar mērķi nākotnē paplašināt šo iniciatīvu visā Latvijā.
Pieredzes apmaiņas braucienā piedalījās Ieva Hermansone (Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā), Viktorija Tkačenko (Izglītības un zinātnes ministrijas Politikas iniciatīvu un attīstības departamenta projekta koordinatore), jauniešu delegāti Linda Kalniņa-Roderte (JSPA), Kristīna Muciņa (Eiropas Kustība Latvijā), Daniels Zeltiņš (Eiropas Kustība Latvijā), Elizabete Heinsone (Latvijas Jaunatnes padome), Katrīna Liepniece (Klubs Māja), Lotta Siltanen (Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja praktikante).