Eiropas Jaunatnes dialogs
Dalīties:
Share icon

Aizvadīta Eiropas Jaunatnes dialoga nacionālā darba grupa

.

2023. gada 7. februārī aizvadīta pirmā šī gada Eiropas Jaunatnes dialoga (EJD) nacionālās darba grupas sēde.

Sēdes laikā tika apskatītas aktualitātes EJD procesā, tika apstiprināta ieviešanas aktivitāšu atskaite, pārrunāta Eiropas Jaunatnes gada saikne ar EJD un turpmākie darbi.

Eiropas Jaunatnes dialoga vēstnieku tīkla koordinatori nodibinājums "Baltijas reģionālais fonds" informēja par līdz šim paveikto Eiropas Jaunatnes dialoga vēstnieku tīklā. Vēstnieki Zemgales reģionā šī gada 7. janvārī Bauskā organizēja saliedēšanās pasākumu Mačbumba ar politiķiem - volejbola spēli un diskusija, kurā pārrunāja jauniešiem aktuālus jautājumu, savukārt vēstnieki no Latgales reģiona šī gada 24. janvārī rīkoja pasākumu “Pielaiko deputāta krēslu”, kura laikā bija iespēja jauniešiem kopā ar deputātiem diskutēt par jauniešiem aktuālām tēmām un piedalīties simulācijas spēlē – iejusties deputāta vietā un deputātam jauniešu vietā. Pasākumā piedalījās deputāti no Rēzeknes un Krāslavas novadiem, Daugavpils pilsētas un 14. Saeimas Latgales reģiona deputāti. Rīgas reģiona vēstnieki ir izveidoja sociālos tīklos Instagram un TikTok profilu @stiligizals un organizēja kampaņu un lekcijas savās skolās, lai vieglā, saprotamā formātā informētu jauniešus par klimata pārmaiņām un veicinātu rīkoties klimata labā. Kampaņas video ieguvus vairāk kā 700 skatījumus un skolās informēti vairāk kā 100 jaunieši. Vidzemes reģiona jaunieši sadarbībā ar Valmieras novada fondu, Eurodesk tīkla pārstāvjiem Limbažu jauniešu centru un Valmieras SOS bērnu ciematu asociāciju 21. janvārī organizēja pasākumu ''Iespējas BŪT", lai informētu SOS ciemata jauniešus par mobilitātes iespējām. Kurzemes reģiona vēstnieki sadarbojoties ar pašvaldību jaunatnes lietu speciālistiem darbojas pie jauniešu domju izveides un līdz 2023. gada martam izstrādās ieteikumus citām pašvaldībām kā veicināt jauniešu domju izveidi.

Tiešajās īstenošanas aktivitātēs iesaistīti vairāk kā 1184 dalībnieki (gan jaunieši, gan pieaugušie, t.sk. 20 jauniešu vēstnieki). Notikušās tādas aktivitātes kā mācības pirms ideju ieviešanas, ideju ieviešanas iniciatīvas, iesniegta atskaite par mācībām un vēstnieku ideju ieviešanas aktivitātēm.  Vēstnieku tīkla aktivitātēs vēl plānotas ideju ieviešanas iniciatīva Kurzemē, ideju ieviešanas izvērtēšanas mācības un vebinārs ar jauniešiem. Savukārt no š.g. 19.-22. martam Zviedrijā notiks noslēdzošā EJD 9. cikla Eiropas Jaunatnes konference, kurā piedalīsies IZM pārstāvji, LJP valdes locekle R. Lāce un EJD vēstnieces L. Vilciņa un L. Spriesle.

Latvijas Jaunatnes padome informēja, ka jaunieši Eiropas Jaunatnes gadā (EJG) Latvijā īstenojuši gandrīz 40 dažādas iniciatīvas, kopumā EJG pasākumu kartē ievietoti vairāk kā 220 notikušie pasākumi. Visvairāk aktivitātes bijušas par līdzdalību un mentālo veselību, šobrīd vēl 22 ir īstenošanas fāzē. Iniciatīvas vairāk īstenotas attālos reģionos, iniciatīvas realizēja arī viens no EJD vēstniekiem.

Tāpat tika sniegta informācija par LJP priekšizpēti par pētījumu nepieciešamību jaunatnes jomā. Galvenie secinājumi - jaunatnes pētniecība kā pastāvīga pētniecības disciplīna Latvijā pagaidām nav nostiprinājusies. Pētījuma ietvaros tika apkopoti pēdējo desmit gadu laikā Latvijā īstenotie pētījumi, kuri tieši vai netieši veltīti tēmām, kas attiecas uz jaunatnes sektoru. Kopumā tika identificēti 56 pētījumi, kas tieši vērsti uz jauniešu kā mērķgrupas vai jaunatnes politikas un darba ar jaunatni izpēti. Papildus tika identificēti vēl 33 pētījumi, kas pastarpināti saistīti ar jaunatnes sektoru – tajos jaunieši identificējama kā sekundāras nozīmes analītiskā mērķgrupa. Visvairāk pētījumu par jauniešu mērķgrupu veikts attiecībā uz veselību un veselība ir vienīgais aspekts, kurā pētījumi notikuši regulāri un pēctecīgi (tai skaitā atsevišķi pētījumi arī kā atkārtoti, kas ļauj novērtēt notikušās izmaiņas). Dažādos citos tematiskos aspektos pētījumi jaunatnes sektorā bijuši epizodiski un tikai ļoti retos gadījumos pēctecīgi. Jāatzīmē, ka šobrīd IZM strādā pie jaunatnes politikas monitoringa koncepcijas izstrādes.

Sēdes laikā tika apstiprināta Latvijas nacionālā ieviešanas aktivitāšu atskaite, kura tiks iesniegta Eiropas Jaunatnes forumam, lai kopā ar citu valstu atskaitēm veidotu vienotus secinājumus par EJD 9. cikla īstenošanu Eiropā.

Izglītības un zinātnes ministrijas projekts "Eiropas Jaunatnes dialoga īstenošana Latvijā 2022-2024" tiek līdzfinansēts no Eiropas Komisijas.

EK.png

Atpakaļ
Piesakies jaunumiem
The subscriber's email address.

IESAISTIES.

APMEKLĒ.

PASTĀSTI.

Valsts jaunatnes programma Izglītības un zinātnes ministrija

LR Izglītības un zinātnes ministrija
Politikas iniciatīvu un attīstības departaments
Vaļņu iela 2, Rīga, LV-1050
jaunatneslietas@izm.gov.lv

SOFTIKOM